درمان کاندیدیازیس واژینال

درمان کاندیدیازیس واژینال

کاندیدیازیس واژینال نوعی عفونت واژن ناشی از قارچی به نام کاندیدا می باشد. کاندیدا به طور معمول در داخل بدن (دهان، گلو، روده و واژن) همچنین روی پوست زندگی می کند و معمولا مشکلی را در پی ندارد. برخی اوقات قارچ کاندیدا تکثیر شده و منجر به ایجاد عفونت می گردد.

اگر محیط داخل واژن به نحوی تغییر کند که شرایط رشد و تکثیر بیش از حد کاندیدا را فراهم نماید در این صورت عفونت کاندیدیازیس واژن یا عفونت کاندیدیاز واژن روی می دهد که آن را با عنوان کلی عفونت قارچی واژن نیز می شناسند. تغییر محیط واژن می تواند در اثر هورمون ها، مصرف برخی داروها و یا تغییر در سیستم ایمنی روی دهد. برای تشخیص بیماری کاندیدیازیس واژینال به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

علائم کاندیدیاز واژن

 • خارش و زخم در واژن
 • درد به هنگام نزدیکی جنسی
 • درد یا احساس ناراحتی هنگام ادرار کردن
 • ترشحات غیر نرمال واژن

علائم کاندیدیاز واژن خفیف می باشد اما ممکن است برخی خانم ها علائم شدیدی از عفونت کاندیدیازیس واژن مانند قرمزی، تورم و آسیب به دیواره واژن را تجربه کنند. لازم به ذکر است علائم کاندیدیاز واژن مشابه با سایر عفونت های واژینال می باشد.

پیشگیری از ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن

استفاده از لباس های زیر نخی می تواند احتمال ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن را کاهش دهد. باید توجه داشت مصرف نادرست آنتی بیوتیک می تواند منجر به ایجاد عفونت کاندیدیازیس واژن گردد. بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک ها باید بر اساس دستور پزشک و در دوز مشخص صورت گیرد.

درمان کاندیدیازیس واژینال
درمان کاندیدیازیس واژینال

تشخیص و درمان کاندیدیاز واژن

برای تشخیص عفونت کاندیدیازیس واژن به انجام تست های آزمایشگاهی نیاز خواهیم داشت زیرا علائم عفونت کاندیدیازیس واژن مشابه با سایر عفونت های واژن می باشد. نمونه برداری از ترشحات واژن و بررسی کشت قارچی حاصل از آن می تواند به تشخیص عفونت کاندیدیازیس واژن کمک کند. مثبت بودن کشت قارچ همیشه به این معنا نخواهد بود که کاندیدیازیس واژن سبب بروز چنین علائمی گردیده است زیرا برخی خانم ها با وجود کاندیدا در واژن خود چنین علائمی را تجربه نمی کنند.

درمان کاندیدیاز واژن عمدتا با استفاده از داروهای ضد قارچ انجام می شود. در بیشتر موارد فرم موضعی ترکیبات ضد قارچ وارد واژن می گردد. در برخی موارد استفاده از تک دوز فلوکونازول خوراکی نیز ممکن است در دستور تجویز قرار گیرد. در مورد درمان عفونت کاندیدیاز واژن شدید یا عود کننده استفاده از چندین دوز فلوکونازول خوراکی یا سایر داروهای موضعی واژینال مانند فلوسیتوزین و یا نیستاتین ضروری خواهد بود.

انواع بیماری کاندیدیاز

همانطور که گفته شد، این بیماری انواع مختلفی دارد. هر کدام از انواع آن‌ها بخش خاصی از بدن را درگیر می‌کنند. در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام از شکل‌های این بیماری ارائه داده‌ایم.

کاندیدیاز دهان و زبان

وقتی این عفونت کاندیدیاز در دهان و گلو پخش شود، بیماری به نام کاندیدیاز یا برفک دهان ایجاد خواهد شد. کاندیدیاز زبان و دهان در گروه‌های زیر شایع‌تر است:

 • نوزادان و کودکان
 • افراد مسن
 • افرادی که به دلیل درمان‌ بیماری سرطان سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند.
 • افرادی که داروهای استروئیدی و آنتی‌بیوتیک‌های قوی در مدت طولانی مصرف می‌کنند.
 • افرادی که به دیابت مبتلا هستند.

برفک کاندیدیاز معمولا بعد از مدتی با رعایت روش‌های درمانی از بین می‌رود.

علائم کاندیدیاز دهانی

 • لکه‌های سفید یا زرد در جایگاه‌های مختلف دهان مانند روی زبان، لب‌ها، لثه‌ها، سقف دهان و قسمت داخلی گونه
 • قرمزی بیش از حد حفره دهان و گلو
 • احساس درد در دهان و گلو به خصوص هنگام بلع
 • ایجاد ترک در گوشه‌های دهان

موارد بالا جزو مهم‌ترین علائم candidas زبانی هستند.

کاندیدیازیس واژینال

این عفونت در بین خانم‌ها بسیار شایع است. به گونه‌ای که سه نفر از هر چهار زن حداقل یک بار در طول زندگی خود به عفونت‌های قارچی واژن مبتلا می‌شود. این بیماری ممکن است در آقایان نیز ایجاد شود. اما شیوع آن نسبت به خانم‌ها بسیار کم‌تر است. بیماران باید بدانند که کاندیدیاز تناسلی چیست. در غیر این صورت ممکن است آن را با سایر عفونت‌های تناسلی و واژینال اشتباه بگیرند و روش‌های درمان اشتباه استفاده کنند. یک اشتباه مهم در این زمینه مصرف آنتی بیوتیک‌هاست. آن‌ها شرایط پیشرفت بیماری کاندیدیاز واژن را بیشتر مهیا می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.